«Лоліта» — Володимир Набоков

25.06.2017

Назва: Лоліта
Автор: Володимир Набоков
Рік: 1955
Жанр: Російська класика, Зарубіжна класика, Література 20 століття

Про книгу «Лоліта» Володимир Набоков

«Лоліта» Володимира Набокова, напевно, ніколи не впишеться в рамки «звичайної», якщо можна так висловитися, літератури. Звичайно, майже в кожній історії ми зустрічаємо особливого головного героя. Іноді вони, правда, бувають на чомусь схиблені, як Гренуй з «Парфумера» Патріка Зюскінда або Фредерік з «Колекціонера» Джона Фаулза. Але такого героя, як Гумберт, треба ще пошукати… Роман Набокова, звичайно ж, відносять в ряд «що повинен прочитати кожна людина».

Перше, що я вам скажу – не слухайте тих, хто порівнює цей твір з порнографією. Це так само безглуздо, як і те, що Він написав про метеликів, а Зюскінд – про аромати. Хоча, звичайно, «Лоліта» викликає як мінімум дисонанс, б’є по свідомості, вражає, та й взагалі, текст в ній немов липкий, а читач – як муха, що потрапила в пастку. Сказати, що роман чіпляє – не сказати нічого.

Тут у кожного героя свій шлях – що не кажи, трохи дивний. І у Гумберта, і Шарлотти, і у Лоліти є бажання. Їх деколи настільки багато, що просто в голові не вкладається. Та й вони чомусь здаються для своїх бажань надто мізерними, слабкими, нікчемними. Ні протистояти, не витримати. Ні жити, ні вмерти.

Так, головний герой – Гумберт – псих, маніяк, педофіл, аморальний тип і т. п. Але, з іншого боку, він просто людина, що став жертвою своїх же згубних пристрастей і бажань. Тому Гумберта навіть трохи шкода… Але страшно, який світ може ховатися під личиною такого інтелігента, непримітного викладача французької літератури.

І якщо Гумберт викликає шкода, то Лоліта, як не дивно, немає. Здавалося б, дівчинка, психіка і життя якої назавжди покалічені, це так сумно. Так, але не тоді, коли дитина розбещена егоїст, готовий заради себе на все – навіть на інтимні зв’язки з дорослим, не зовсім, м’яко кажучи, психічно здоровим чоловіком. Мені здається, що Лоліта в якійсь мірі заслужила свою долю.

У романі Набокова любов – не любов. Не зрозумієш, чи вона є, чи її зовсім немає. Хворобливу пристрасть Гумберта не назвеш світлим почуттям. А те, що відчувала Лоліта, більше схоже на недитячу гру, дуже серйозну для дитини. Тим не менш, подорослішавши, вона хоча б спробувала зробити своє життя нормальної. Ну хоча б на краплинку.

Шикарна книга, незвичайна, цікава, хвилююча. Сподобатися вона може далеко не всім, але от прочитати її потрібно кожному.

На нашому сайті про книги Books.org.ua ви можете завантажити безкоштовно без реєстрації книгу «Лоліта» — Володимира Набокова у форматах fb2, epub, mobi, pdf, rtf, txt для iPad, iPhone, Android і Kindle.

Скачати книгу «Лоліта» — Володимира Набокова

Комментариев нет

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *